Wizyta u lekarza dla wielu osób bywa stresująca. Jest to w końcu pierwszy specjalista, do którego udajemy się w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Warto poznać kilka praktycznych wskazówek, by chociaż kwestie formalne nie były kłopotliwe, a sam zapis do lekarza odbył się szybko i skutecznie.
Na początki musimy umówić się na wizytę w swojej przychodni. W przypadku lekarzy rodzinnych, czy specjalistów, do których skierowanie nie jest wymagane, wystarczy zadzwonić lub osobiście podejść i się zapisać. Droga telefoniczna często nie jest niestety akceptowana przez placówki medyczne, dlatego też konieczna jest wizyta osobista. W większości przychodni jesteśmy umawiani na godziny, czasem mamy tak zwane „numerki” a gdzieniegdzie niestety musimy swoje odstać w kolejce. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy musimy udać się do lekarza specjalisty wymagającego od nas skierowania. Wówczas najpierw musimy pójść do lekarza rodzinnego, by ten wypisał nam skierowanie do kolejnego specjalisty.
O czym jeszcze należy pamiętać? Przed wizytą u lekarza rodzinnego należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących własnego zdrowia. Co nam dolega? Czy mamy gorączkę? Czy występuje ból, jeśli tak, to o jakiej intensywności, gdzie zlokalizowany? Warto spisać leki przepisane przez innych lekarzy, by specjalista mógł dobrać preparaty nie kolidujące z poprzednimi. Warto również zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań, karty wypisu ze szpitala. Na pewno ułatwi to lekarzowi podjęcie prawidłowej decyzji dotyczącej leczenia.