Choroba Alzheimera, to coraz popularniejsze schorzenie występujące w starzejących się społeczeństwach. Niestety ani rodzina, ani dalsi krewni, ani znajomi najczęściej nie są przygotowani na opiekę, nie wiedzą też, w jaki sposób zajmować się chorym.
Choroba Alzheimera, to jedno z naszych najgorszych skojarzeń ze starością. Pojawia się najczęściej powyżej 65 roku życia. Zaczyna się niewinnie, od zaburzeń pamięci. W kolejnym etapie pacjent ma problem z postępowaniem zgodnie z instrukcją, dezorientację przy zmianie otoczenia, spacerze, prowadzeniu samochodu. Rodzina często zauważa problemy z mową, doborem słów, prostymi obliczeniami, sprawdzeniem godziny. W późnych stadiach choroby pojawiają się urojenia, pacjent nierzadko zaczyna twierdzić, że jest okradany, zdradzany, albo oszukiwany.
Dlatego najważniejsze jest rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Odpowiednie preparaty pozwalają zatrzymać chorobę na kilka lat spowalniają pojawianie się objawów. Dzięki temu chory zachowuje pełną świadomość na dłużej.
Rodzina powinna udać się do odpowiedniego lekarza lub dziennego ośrodka w celu uzyskania pomocy. To pozwoli uzyskać informację na temat diety pacjenta, aktywności fizycznej, dostęp do specjalistów, unikalne leczenie. Życie z pacjentem chorującym na Alzheimera nie jest proste. Nie oznacza to jednak, że rodzina zostaje sama ze swoim problemem. Jest wiele placówek, specjalistów gotowych nieść im pomóc o doradzać. Wystarczy tylko podejść, zadzwonić, poszukać w Internecie placówek lub zapytać nas.