Otrzymujemy wiele telefonów z pytaniami dotyczącymi naszej pracy, dni i godzin jej wykonywania, zakresu czynności i pierwszego spotkania. Trudno nam jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ opieka pielęgniarska wykonywana przez naszych pracowników zawsze wykonywana jest w pełni indywidualnie.
W pierwszej kolejności dokonujemy rozpoznania potrzeb pielęgnacyjnych oraz schorzeń zdrowotnych. W kolejnym etapie pielęgniarka informuje o wszystkich rodzinę, bliskich, przygotowuje do samoopieki i samopielęgnacji. Uzyskuje również informację od rodziny, jakich zabiegów chory oczekuje, jakiej pomocy potrzebują. Ustalany jest również zakres godzin i dni, w których pielęgniarka będzie odwiedzać pacjenta.
Późniejsza opieka wynika już tylko i wyłącznie z ustaleń między rodziną, pacjentem a pielęgniarką. Może to być wykonywanie testów diagnostycznych, ocena i monitorowanie bólu, zakładanie opatrunków na rany, cewnikowanie, wykonywanie różnego typu zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych w stomiach, i ranach trudno gojących się. Ponadto wykonywane są dodatkowe zabiegi takie, jak kroplówki, EKG, wykonywane badań krwi, wykonywanie zastrzyków podskórnych, śródskórnych, domięśniowych i dożylnych. Pielęgniarka posiada wszelkie niezbędne przyrządy jednorazowego użytku oraz niezbędny sprzęt do wykonywania zabiegów.
Zakres opieki może być oczywiście modyfikowany, zależnie od potrzeb pacjentów i jego bliskich. Rodzina wspólnie z pacjentem modyfikuje zakres opieki, dni i godziny.