Nierzadko, w naszej codziennej pracy, spotykamy się z sytuacją, w której dzieci i wnuki mają możliwość spędzania dłuższego czasu z osobą starszą. Wynika to przede wszystkim z charakteru pracy, studiów lub nauki. W tym momencie nasza pomoc ogranicza się tylko do medycznego wsparcia i doradztwa, doskonale wiemy, że o kondycję psychiczną seniora dba rodzina. Ten wspólnie spędzony czas znaczy bardzo wiele dla obydwu stron, czasami jednak bywa słabo wykorzystywany przez rodzinę. Starsza osoba powinna mieć ustalone i przestrzegane pory dnia, pory posiłków i drzemki. Dzięki temu czuje się pewniej, bezpieczniej i czerpie większą radość z życia.
Planując dzień ze starszą osobą, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim godzinę pobudki, pory posiłków, aktywność fizyczną, aktywność umysłową, drzemkę, oglądanie telewizji, rozmowy, wieczorny spacer, toaleta. Te wszystkie punkty powinny być zawarte podczas każdego dnia seniora. Wówczas rodzice, dziadkowie będą w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, a przy tym i relacje obustronne ulegną polepszeniu. Zorganizowanie dnia seniorowi nie jest trudne, a przy tym pozwala zadbać o niego, w pełni wykorzystać podarowany czas. Aktywność fizyczna i umysłowa pozwala zadbać o zdrowie seniora, spowolnić rozwój takiej choroby, jak choroba Alzheimera.
Spędzanie czasu z osobą starszą może być dla obu stron satysfakcjonujące. Wystarczy tylko dobrze zorganizować czas, zadbać o zdrowie i kondycję seniora.