W dwudziestym pierwszym wieku, mimo łatwego dostępu do zdrowego żywienia, dietetyków i publikacji na temat zdrowego odżywiania, bardzo często spotykamy się z alergią pokarmową. Dotyczy ona zarówno dzieci, jak i osób dorosłych i starszych. Objawia się w różnorodny sposób, zarówno poprzez zmiany skórne (wysypka, obrzęki, atopowe zapalenie skóry), jak i problemy układu pokarmowego, czy przewlekłe zmęczenie.
Alergia pokarmowa, to inaczej mówiąc, nadmierna reakcja immunologiczna organizmu, która powoduje występowanie objawów klinicznych. Dany pokarm staje się dla układu pokarmowego wrogiem, którego trzeba zniszczyć. Dorosłych najczęściej uczula między innymi mąka pszenna, pomidory, mleko, orzeszki ziemne, proszek do pieczenia, musztarda itp. Reakcje bywają różne, jednocześnie mogą pojawić się problemy skórne, w obrębie układu oddechowego, objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej spotykane, to atopowe zapalenie skóry, nieżyt krtani, alergiczne zapalenie jamy ustnej, alergiczny nieżyt nosa.
Diagnostyka bywa trudna, należy wykonać testy z kilkunastoma najczęściej uczulającymi alergenami pokarmowymi, poinformować lekarza o występujących objawach, rodzaju i sile dolegliwości, sposobów żywienia w dzieciństwie, pokarmowe testy prowokacyjne, oznaczenie swoistych IgE w surowicy krwi.
Alergia pokarmowa nie jest przyjemnym doznaniem, dlatego warto ją leczyć. Leczenie polega na diecie eliminacyjnej, czyli czasowym wyeliminowaniu jednej lub kilku grup produktów. Jeśli leczenie eliminacyjne nie przynosi rezultatów, włącza się leczenie farmakologiczne.