Otępienie starcze, czyli inaczej demencja starcza dotyka osoby w podeszłym wieku. Jest chorobą niezwykle trudną, zarówno dla samego pacjenta, jak i jego bliskich. Nie powinna być oceniana moralnie, niemniej zachowanie pewnego dystansu i obiektywizmu bywa trudne. Szczególnie, jeśli chorobą dotknięci są najbliżsi, rodzice, dziadkowie.
Objawy demencji leczy się farmakologicznie, dlatego też niezwykle ważne jest wykrycie jej pierwszych objawów. Im wcześniej choroba zostanie zatrzymana, tym większe możliwości w jej hamowaniu. Co więcej, nie wszystkie objawy oznaczają pierwsze symptomy choroby Alzheimera. Warto starszą osobę skierować do lekarza neurologa, który postawi diagnozę.
Nie mniej ważna jest również profilaktyka. Duże znaczenie ma również dieta bogata w kwasy omega-3, choliny i fosfolipidy. Nie mniej ważne są owoce, warzywa a także nawyk codziennego czytania, ćwiczenia umysłu. Wprowadzić do menu należy ryby morskie, ziarna soi. Można wspomagać się również gotowymi preparatami dostępnymi w aptekach. Jak wyglądają pierwsze objawy demencji? To przede wszystkim osłabiona pamięć, apatia, osłabienie organizmu, brak chęci do pracy, złe samopoczucie, niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności. Nierzadko charakter bliskiej osoby się zmienia, co jest najbardziej odczuwalne dla otoczenia.
Co należy zrobić? Przede wszystkim łagodnie i taktownie namówić do wizyty u lekarza. W następnym etapie rozmawiać z bliskim, wspierać go, unikać stanów przygnębienia, ćwiczyć razem z nim. A przede wszystkim być cierpliwym i opiekuńczym.